Ty, já a všechno kolem nás je geniální.

5. srpna 2012 v 2:54 | Jerry* |  Povídky, Úvahy, Příběhy...
Slovo genialita. Pro každého má jiný význam. V mnohých případech je někdo či něco považováno za geniální, protože něco umí. Pro jednoho je geniální ten, kdo umí dobře malovat. Pro druhého zase ten, kdo umí dobře zpívat... to je různé. Ale když už je ten někdo považován za geniálního, umí zřejmě něco velmi dobře. Není to tak? Umí to lépe než ostatní, a proto je za to následně obdivován, ba pošetile nazýván geniálním. A tak bývá nazýván kým? Lidmi, přece. Jsou to ti lidé, pro které ten někdo geniálním je, ať už proto, čím je nebo co dělá. Na druhou stranu: Kdo dal lidem svolení soudit - nebo by se možná lépe hodilo hodnotit - ostatní jedince a troufat si považováním je za geniální?!
__________________
______________________________

Teď už jsem ale trochu zašel jinam, než jsem chtěl, a tak se vrátím k původní myšlence. Základ a tu hlavní podstatu geniality všichni vnímáme stejně nebo alespoň podobně. Geniální člověk, věc nebo i zvíře jsou pro nás zkrátka něčím výjimečné. Teď už jde o to, jaké si kdo určuje meze geniality. Člověk si v hlavě sám uvědomí, co pro něj slovo genialita znamená, co by podle něj mohlo být geniální a co vůbec. Pro mnohé může být geniální i malichernost, pro jiné to musí být něco extra, něco jiného, něco nového, musí to od ostatních vynikat... musí to být jednoduše geniální. Je to zvláštní - jedno jediné slovo, které všichni čteme i píšeme stejně, ale jeho význam nás přesto trochu klame.
To slovo se tu opakuje už tolikrát, až to začíná lést na mozek, ale pojďte se mnou se prožírat detaily a přemýšlet nad kdečím, co nás napadne. Pořád je tu to téma, o kterém je tento článek. Genialita. Opravdu rozumíme významu toho slova? Opravdu to znamená to, co si myslíme, že znamená?
Už jsem to tu probíral... snažil jsem se přijít na to, co je to slovo vlastně zač... psal jsem o jeho podstatě, o tom, co asi znamená pro lidi a jak ho mohou lidé vnímat... ale vím to všechno já vůbec? Píšu sem jen svoje myšlenky, dojmy, nápady a postřehy, ale o faktech nebyla řeč. Neberte to proto tak vážně. Já sám vím Velké nic... mám pouze své myšlenky a dojmy. Abych tak shrnul, co bylo v mé hlavě, když jsem psal tento text: Pro každého může genialita znamenat něco jiného a každý by si mohl napsat svůj článek na toto téma, kde by uveřejnil zase své myšlenky, dojmy, nápady a postřehy.
Ale ještě není konec. Ještě se tím budu chvíli zabívat. Když jsem si poprvé přečetl téma týdne, uvažoval jsem, jestli k tomu něco napíšu, a když jsem tak přemýšlel, jestli mě něco napadá, přišla mi krátká myšlenka. Je o něčem trochu jiném, než jsem dosud psal...
Každý jsme nečím výjimečný a v tom tak trochu spočívá ta genialita. Jsem přesvědčený, že ji v sobě máme všichni. Jde jen o to ji objevit a pak už se jí stále věnovat. Když se někomu zdá, že jeho život ztratil smysl, náplň nebo směr, je to důkaz, že ještě nenašel to, co mu jde nejlépe... svůj um..., ... svůj kousek geniality. A ten pak každého z nás dosyta naplňuje. Člověk může být geniálním už i sám od sebe, od narození; kupříkladu svým přirozeným chováním, svou povahou,... nebo může být výjimečný svými vlastnosti, které má již od přírody... Určitě bych si vzpomněl na někoho, kdo na mě některou ze svých vlastností působí pozitivně... kdo ví, zda až geniálně. A taky bych věděl o někom, kdo dokáže být až geniálně líný. :-D
Řekl bych, že do mé aktivní slovní zásoby toto slovo ani nepatří. Teda možná až do této chvíle :-D. Když to slovo tak splašeně běhá v mé hlavě, snažím se přečíst, co si vybavím... co si vybaví můj mozek, když mu tam hodím flákotu masa s nálepkou genialita. Je teď trochu zmatený, ale vzpomíná si, že už to slovo několikrát použil, ale neví teď v jaké situaci, v jaké souvislosti. Tolikrát jsem o někom nebo o něčem prohlásil, že je geniální a... bylo to vhodné? Pro mě v té chvíli stoprocentně ano. Kdybych měl razítko s potiskem GENIÁLNÍ, tisknu jej všude, neboť všechno má svou cenu, všechno může být a JE geniální, bez ohledu na to, zda se to zrovna hodí či ne.
Co jsme tedy zjistili? Nejspíš to, že genialita je široký pojem a pro každého je jiná. Každý si určuje jiné meze, klade na ni jiné nároky a vymezuje si jiné okruhy. Dále jsem vás chtěl naučit, že každý z nás je geniální = výjimečný a neobyčejný... stačí věřit. Kdo však o své jedinečnosti přece jen pochybuje, musí stále dál hledat a vnímat každý kousek sebe. Každý kousek svého geniálního já.
------------------------------------------------------------------------
A upřímně Vám můžu sdělit, že jestliže jste tento článek přelouskali bez jakékoli důševní újmy, jsem si stoprocentně jist, že jste G E N I Á L N Í.
__________________________
JERRY
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Saanma Saanma | Web | 5. srpna 2012 v 10:09 | Reagovat

Genialita je vskutku podivný pojem, ale máš pravdu. Ve skutečnosti jsme každý jiný a tím pádem geniální, jen v to někteří jednoduše nevěří. :-)

2 Charlie Charlie | Web | 14. srpna 2012 v 12:48 | Reagovat

Článek jsem přelouskala, duševní stav mi to, myslím, nijak neohrozilo. Musím s tebou souhlasit. Genialita se skrývá v každém z nás. Je jen na nás, jak ji využijeme.
Jinak jsem ráda, že se ti ta povídka líbila. No nediv se mu. Vždyť se kromě Slunce, které potkává na pár minut, nemá s kým bavit. Pořád se jenom točí dokola a nemá žádné soukromí :-D

3 Monys Noimy Monys Noimy | Web | 15. srpna 2012 v 19:31 | Reagovat

Ahoj Jerrásku :)
jsem zpátky .. :D jinak ano slovo geniální má mnoho významů a každý člověk vníma toto slovo jinak.. ja si sama od sebe nemyslím že jsem nějak geniální.. spíše jsem mám hodně jiných vlastností ale v ničem výjmečná nejsem no :D

4 Baush Baush | Web | 16. srpna 2012 v 15:47 | Reagovat

Moc hezky napsané, souhlasím s Tebou s tím razítkem a vůbec s tou myšlenkou, že je všechno geniální - svým vlastním způsobem.
Jinak se mi líbí i přirovnání "co si vybaví můj mozek, když mu tam hodím flákotu masa s nálepkou genialita" to je geniální hláška ;D

5 Xavier Fender Xavier Fender | Web | 17. srpna 2012 v 15:51 | Reagovat

Hrozně nerad používám slovo "geniální", neboť je zatraceně zavádějící a nepřesné. Netiskl bych razítko s tímto nápisem třeba na popeláře ... protože i když dělají záslužnou práci a bývají často nedoceňováni, i když kdyby nebyly, topili bychom se v odpadu, geniálními určitě nejsou. Ani já nejsem geniální. Geniální je ten, kdo vymyslí nějaké zlepšení pro život lidí. Tedy by to mohl být ten, který zavedl nějaký popelářská řád, ale už ne ten, kdo tu práci vykonává. Čili kdybys tiskl slovo "geniální" na všechno a všechny, mrhal bys jím. Alespoň mně se to tak zdá. A i když velice obdivuji třeba malíře Františka Muziku, geniálním bych ho nikdy nenazval ... spíš talentovaným, ale "geniální" by měl být člověk, který je renesanční - tedy se může nad ostatní povyšovat po všech stránkách - nebo ten, který pomůže společnosti lépe fungovat. A do tohodle modelu spadá málokterý malíř. Je to hold sporné.

A omlouvám se, že se ozývám až nyní ... nějak jsem neměl po návratu z tábora na blog ani při nejmenším chuť. Mrzí mě to.

Přeji pěkný zbytek prázdnin a zatím ahoj. :-)

6 J-Zee J-Zee | Web | 25. srpna 2012 v 22:11 | Reagovat

Genialní , originální , zajímavý .
Souhlasím. Každý jsme takový.
I když si nedokážu představit, v čem bych byla geniální já. Možná tak v tom,že v poslední době všechno pokazím.
Článek pěkně zvládnutý. Píšeš fakt GENIÁLNĚ. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama